گوپی (نام علمی: Poecilia reticulata) نام یک گونه از سرده ماهی مولی از تیره رنگین‌ماهیان است. این ماهی که بومی ونزویلا، ترینیداد، شمال برزیلو گینه است. طول بدن ماهی، در ماده‌ها به ۶ و در نرها به ۳سانتی متر می‌رسد. ماهی‌های نر دارای رنگ‌های متنوع و زیبا بوده و باله‌های پشتی و مخرجی آن‌ها دارای اشکال گوناگون می‌باشد. از این ماهی برای کنترل تخم و نوزاد حشرات استفاده می‌شود. در آکواریوم‌ها بسیار مقاوم بوده و تغذیه و تکثیر آن‌ها نسبتاً آسان است. این ماهی‌ها هیچ گونه مزاحمتی برای سایر ماهی‌های آکواریوم ایجاد نمی‌کنند. نرها همواره مواظب ماده‌ها بوده و در هر فرصت ممکن است اسپرم خود را به آن‌ها منتقل نمایند. اسپرم حاصل از یک بار انتقال می‌تواند تا ۶ بار تخم‌ها را بارور نماید.

رده ماهیان استخوانی Osteichthyes

زیر رده شعاع داران Actinopterygii

فوق راسته شعاع جدیدیان Neopterygia

راسته کپور ماهیان دنداندار Cyprinodontiformes

خانواده زنده زاها Poecilidae

جنس پویسیلیا Poecilia

گونه گوپی (میلیون فیش) reticulata Poecilia

PH: محدوده متوسط یعنی ۷ (خنثی)

سختی آب: متوسط

درجه حرارت : پایین‌تر از ۷۵ درجه فارنهایت (۶۰تا ۸۰ درجه فارنهایت)

محتویات

 

 • ۱تاریخچه کشف
 • ۲تشخیص نر و ماده از هم
 • ۳عوامل مؤثر در رسیدگی جنسی
  • ۳.۱دما
  • ۳.۲نور
  • ۳.۳حضور جنس مخالف
  • ۳.۴تغذیه
 • ۴تغذیه
 • ۵تولید مثل
 • ۶منابع

تاریخچه کشف

این ماهی در سال ۱۸۶۶ توسط رابرت جان گاپی(Robert John Guppy) کشف شد. البته چند سال قبل از این هم این ماهی برای آلمان‌ها شناخته شده بود.

تشخیص نر و ماده از هم

اندازه‌های مختلف گوپی

ماهی ماده :

 • الف- باله زیر شکم ماهی ماده پهن و بزرگ و گرد است.
 • ب- بدن ماهی ماده ساده و بی نقش و نگار است.
 • ج- زیر شکم ماهی ماده خال سیاه وجود دارد که وضعیت بچه‌ها را نشان می‌دهد.

ماهی نر :

 • الف- باله زیر شکم ماهی نر به صورت پای تناسلی کشیده و باریک است.
 • ب- اندام ماهی نر لاغرتر، کشیده تر و باریک تر است.
 • ج- دارای رنگ‌های گوناگون و نقش و نگار بیشتری است.

عوامل مؤثر در رسیدگی جنسی

دما

دما تأثیر به سزایی در رسیدگی جنسی ماهیان مولد دارد. به‌طوری‌که دمای مناسب باعث می‌گردد که بلوغ بیولوژیک و فیزیولوژیک در ماهیان زودتر انجام گیرد. تجارب نشان داده‌اند که دمای ۲۶ درجه به مدت حدود ۵ ماه می‌تواند در رسیدن ماهی ها به بلوغ عملی و فیزیولوژیک مؤثر باشد و کاهش دما می‌تواند زمان رسیدن به بلوغ را در ماهیان افزایش دهد.

نور

نور نیز می‌تواند به عنوان یک فاکتور در رسیدگی گنادهای ماهی ماده و بیضه‌های ماهی نر مؤثر باشد ولی نقش فاکتور نور هنوز در ماهیان تزئینی دقیقاً مشخص نگردیده‌است. تجارب نشان می‌دهد که قرار دادن ماهیان در زیر نور مهتابی به مدت ۱۲ ساعت در روز می‌تواند در تسریع روند بلوغ مؤثر باشد.

حضور جنس مخالف[ویرایش]

حضور جنس مخالف نیز در آکواریم می‌تواند در تسریع روند رسیدن به بلوغ ماهی‌ها مؤثر باشد.ولی در صورت نزدیکی زیاد به علت فعالیت جنسی زیاد الت تناسلی ماهی نر از بین می‌رود و ماهی عقیم می‌شود.

تغذیه

تغذیه با مواد پروتئینی و ویتامین ها می‌تواند در روند رسیدن به بلوغ مؤثر باشد به‌طوری‌که گفته می‌شود بهتر است ماهی‌ها از ۲ ماهگی به بالا از غذای با حداقل پروتئین ۴۰٪ بهره مند گردند. بهتر است از ۲ ماهگی به بالا غذای زنده نظیر : آرتمیای بالغ، کرم توبیفکس و کرم خونی استفاده شود. بهتر است از ماه سوم از قطره ویتامین که به صورت محلول می‌باشد نیز استفاده گردد. به کارگیری غذاها با مواد رنگدانه دار نظیر کاروتنوئیدها نیز می‌توانددر تغییر رنگ مولدین مؤثر باشد. برای این منظور هم می‌توانید از غذاهای زنده استفاده کنید و هم از مواد حاوی کاروتنوئید. پیشنهاد می‌شود از غذاهای ترکیبی ساخته شده با هویج استفاده کنید، بدین صورت که یک غذای ترکیبی شامل مواد پروتئینی نظیر جگر را پس از چرخ کردن، با افزودن هویج آن را مجدداً چرخ نمائید به‌طوری‌که کاملاً نرم شده باشد سپس آن را به مصرف برسانید. از آنجا که این غذا باعث آلودگی می‌گردد بایستی در بکارگیری از آن دقت لازم را به عمل آورد.

تغذیه

به عنوان غذای این ماهی پشه‌هایی که تهدیدی برای انتقال بیماری مالاریا هستند را می‌توان استفاده کرد. شما می‌توانید در آکواریوم خانه خود به گوپی‌ها غذاهای خشک شده فریزری لارو قرمز رنگ پشه‌های ریز توبی فیکس میگوی آب شور و همچنین غذاهای آماده که حاوی حجم بالای سبزیجاتی نظیر Spirulina است بدهید. هیچگاه به آن‌ها بیشتر از آنچه که در ۱ دقیقه می‌توانند بخورند غذا ندهید. باقی‌مانده غذایی که خورده نمی‌شود تجزیه شده و مخزن را آلوده می‌کند. اگر بخشی از غذای آن‌ها خورده نشد آن‌ها را جمع‌آوری کنید. به گوپی هایتان در وعده‌های کمتر مثلاً ۲ دفعه در طول روز غذا دهید. گوپی‌ها معده کوچکی دارند وبا یک بار تغذیه سیر می‌شوند. طبق این رویه، وقتی نوزاد گوپی که بسیار ریز و کوچک است، لارو یا کرمی که به اندازه جثه خودش است را می‌خورد برای بیننده خیلی جالب است اگر چه آن لارو اغلب ممکن است بزرگ تر از بچه گوپی‌ها باشد.

آن‌ها دوست دارند ماکارونی بخورند. و بهترین غذا دهی برای آن‌ها ۳ وعده در روز است. نوزادان ماهی‌های زنده زا مانند نوزادان گونه‌های دیگر بعد از زایمان تا دو روز از کیسه زرده‌هایی که دارند تغذیه می‌کنند واحتیاج به غذای دیگری ندارنددر روز سوم نوزادان را می‌توان با غذاهای خشک پودر شده یا نوزادان میگوی نمکی تغذیه کرد.

بچه گوپی در یک هفتگی

نوزادان ماهی‌های زنده زا بسیار پر خور هستند و رشد سریعی دارند به‌طوری‌که بین ۱-۲ ماه بالغ می‌شوند هر چه شرایطی مانند تغذیه مناسب، نور مناسب،آب مناسب و فضای کافی برای رشد بزرگتر باشد،این مدت زمان کمتر می‌شود. ولی برعکس اگر شرایط نگهداری مناسب نباشد ماهی‌ها گاهی تا ۶ ماه هم بالغ نمی‌شوند. نکته دیگر در تکثیر ماهی‌های زنده زا این است که پس از این که جنسیت نوزادان مشخص شد ماده‌ها و نرها را در صورت امکان از هم جدا کرد تا رشد آن‌ها سریعتر شود بعد از اینکه نوزادان کمی بزرگتر شدندباید آن‌ها با غذاهای دیگر تغذیه شوند.

تولید مثل

ماهیان زنده زا معمولاً با چند روز اختلاف در هر ماه یک نوبت خواهد بود و اختلاف چند روز به خاطر رابطه مستقیم با درجه حرارت آب دارد. اگر درجه حرارت آب پایین باشد دوران بارداری طولانی‌تر می‌شود و اگر درجه حرارت آب بالا باشد دوران بارداری کوتاه تر خواهد بود. (معمولاً بهترین دما برای این دسته از ماهی‌ها ۳۰-۲۶است ولی این ماهی‌ها بسیار مقاوم هستندو دمای ۳۲ – ۱۸ را به خوبی تحمل می‌کنند.) تعداد نوزادان به دنیا آمده در هر نوبت بستگی به اندازه شکم ماهی ماده دارد و معمولاً بسته به شکم و اندازهٔ ماهی ماده از ۵ تا ۱۵۰ نوزاد را به دنیا می‌آورد. هر چه این اندازه بزرگتر می‌شود تعداد نوزادان هم بیشتر خواهد شد. ماهی‌های زنده زا بسیار آرام هستند و برای ماهی‌های دیگر هیچ صدمه‌ای ندارند. فقط بعضی اوقات در ماهی سوارتیل دیده شده‌است که بر اثر رقابت برای انتخاب جفت با همدیگر درگیری داشته‌اند که موجب از بین رفتن آن‌ها شده‌است به‌طور معمولی یک ماهی نر می‌تواند با سه ماهی ماده بخوبی در تکثیر مورد استفاده قرار بگیرد.

حجم آکواریوم مناسب برای ماهی گوپی

گوپی ماهی بسیار کوچک است بطوریکه در یک محیط زیستی کوچک می تواند زندگی کند بنابراین بطور معمول و در صورت نبود فضای کافی نیازی به آکواریم بزرگ ندارد. از نظر اندازه این ماهی اندازه های مختلفی بین ۶-۴ سانتیمتر است.

با این حال، آنها نیاز به یک مقدار مناسب از فضا دارند و برای به رشد آنها آکواریم خود را به اندازه کافی بزرگ انتخاب کنید. می توانید از قاعده کلی یک گالن آب برای یک اینچ از ماهی جهت برآورد حجم آب استفاده کنید.

بنابراین ابتدا باید با ۴ گالن آب شروع کنید و برای هر گوپی اضافی،  یک گالن آب اضافه کنید. می توان گفت به ازای هر گوپی یگ گالن آب لازم است.

برای مثال:

۴ گالن آب برای ۳ گوپی
۶ گالن آب برای ۶ گوپی
۹ گالن آب برای ۹ گوپی و غیره.

 

بهترین نسبت نر به ماده ماهی گوپی برای نگهداری

دو راه برای نگه داشتن گوپی در آکواریوم وجود دارد.

اگر به فکر تکثیر ماهی گوپی نیستید و صرفا برای سرگرمی خود در آکواریوم دارید پس تمام گوپی ها را نر انتخاب کنید چون نرها رنگارنگ تر از ماده ها هستند و در زیبایی آکواریوم تاثیر دارند.

پرورش و نگهداری ماهی گوپی

نحوه شناخت گوپی ماده از نر

در مقابل، اگر شما مایل به نگه داشتن هر دو جنس از گوپی هستید، باید بدانید که از چه نسبت نر به ماده استفاده کنید.
کارشناسان توصیه می کنند برای گوپی حداقل از نسبت ۱:۲ نر به ماده استفاده شود.

مثلا:
۱ نر و ۲ یا بیشتر از ماده
۲ نر و ۴ یا بیشتر ماده
۳ نر و ۶ یا بیشتر ماده و غیره.

تکثیر پرورش و زیاد کردن ماهی گوپی :

زمانی که ماده ها و نرها با هم باشند عمل لقاح را انجام می دهند. نرها هنگام مواجه شدن با ماده به وسیله بازکردن باله هایشان و پیچ دادن به بدنشان نمایش یک اظهار علاقه را انجام خواهند داد. گوپی ها زنده زا هستند.

ماهی گوپی مشکی در آکواریوم

نوزادها بعد از این که متولد شدند باید فوراً از والدینشان دور شوند در حقیقت نوزادگوپی در محلهای مناسب و خوبی پنهان می شود . نوزاد گوپی غذای لذیذی برای اغلب ماهیها می باشد. گوپی های ماده لاغردر حدود سه ماهگی بالغ می شوند و نرها زودتر بالغ می گردند.

دوره دوباره بارور شدن برای ماده ۴ هفته طول می کشد، آنها مولدهای خوبی هستند بنابراین اگر شما فقط در آکواریوم ماهی گوپی دارید، آنها می توانند بارها تکثیر یابند.

آنها ماهی های اجتماعی هستند، بهتر است که در آکواریوم بیش از ۵ گوپی داشته باشیم. قابل ذکر است که گوپی ها، ماهیهای دیگر را در آکواریوم اذیت می کنند چون آنها اغلب بقیه ماهیهای اطرافشان را دائماً دنبال می کنند. اما آنها آسیبی به ماهیهای دیگر نمی رسانند.

دمای آب مناسب ماهی گوپی

گوپی به سرسختی و توانایی زیادش برای سازگاری با محیط های مختلف شناخته شده است، اما اگر شما واقعا می خواهید گوپی های شما احساس راحتی کنند، برخی از توصیه های کلی برای ساخت آکواریوم و تامین بهترین مکان برای نیازهای دقیق آنها وجود دارد.

ساده ترین راه برای انجام این کار تقلید از زیستگاه طبیعی آنها در آب های رودخانه آمازون و یا رودخانه ها و دریاچه ها در سراسر جنوب امریکا است. درجه حرارت آب ایده آل برای گوپی در هر نقطه بین ۲۴⁰-۲۳⁰ است. چیزی که مهم است ثبات دماست. نوسانات دمایی زیاد ممکن است سلامت گوپی را به خطر بیاندازد.

پرورش و نگهداری ماهی گوپی

پارامترهای آب و زمان تعویض آب

سختی آب و pH هر دو بسیار مهم است. سطح pH را از ۱ تا ۱۴، مقدار PH بین ۱ و ۷ اسیدی در نظر گرفته و pH=7 بدان معناست که آب خنثی است؛ بالاتر از ۷ نشانگر آب عمومی (قلیایی) است.

سطح pH ایده آل برای یک گوپی محدوده ۶.۸-۷.۸، در زیستگاه طبیعی خود است. سختی آب ایده آل برای گوپی DGH 8/12 است. ارتباط سختی و PH آب بسیار مهم است. معمولا، سختی آب بالاتر سطح pH بالاتر دارد.

برای تعویض آب یک قاعده کلی برای اکثر گونه ها است که توصیه میکند نیمی از آب آکواریوم را در هر هفته تعوبض کنید بنابراین همیشه تازه و تمیز باقی می ماند.

تفاوت ظاهری ماهی گوپی نر و ماده

تفاوت ظاهری ماهی گوپی نر و گوپی ماده

خوراک و تغذیه ماهی گوپی

شاید مهم ترین چیز در نگه داشتن گوپی تغذیه باشد. ماهی گوپی را می توان با انواع غذاها تغذیه کرد.
ماهی گوپی از غذاهایی که تنوع زیادی دارند تغذیه می کند نظیر (غذاهای پودری، جلبک اسپرولینی، کاهو، اسفناج، غذاهای خشک فریز شده).

آنها تقریباً همه چیز می خورند. گوپی ها معده کوچکی دارند وبا یک بارتغذیه سیر می شوند. طبق این رویه، وقتی نوزاد گوپی که بسیار ریز و کوچک است، لارو یا کرمی که به اندازه جثه خودش است را می خورد برای بیننده خیلی جالب است اگر چه آن لارو اغلب ممکن است بزرگ تر از بچه گوپی ها باشد. آنها دوست دارند ماکارونی بخورند و بهترین غذادهی برای آنها ۳ وعده یا ۲ وعده در روز است.