کت فیض معمولی – لجنخوار

تنوع خانوادهی کت فیش ها بسیار زیاد است  و برخی از گونه های آن ها شباهت های زیادی به یکدیگر دارند و گاه با یکدیگر اشتباه گرفته می  شوند  . به طور کلی چند گونه از کت فیش ها در ایران با نام لجنخوار شناخته می شوند و با توجه به رنگ و طرح پوشتشان از هم تمیز داده می شوند مثل لجنخوار شکلاتی ، رویال ، آلبینو ، خال خال و …

این  ماهی شناخته شده ترین کت فیض در بین  آکواریوم داران است و به اسم لجنخوار معمولی شناخته می شود توع  باله بلند این ماهی نیز در اکثر مغازه های ماهی های زینتی موحود و در دسترس است . این گونه کت فیش ها در اغلب قریب به اتفاق آکواریوم های خانگی دیده می شوند ، ماهی هایی که نه به خاطر جذابیتشان بلکه به خاطر ویژگی کف خواری و حلبک خوار بودن مورد توجه قرار دارند .

این گونه از کت فیش ها از جمله ماهی های شبرو و  خجالتی است ، لذا فراهم کردن فضاهایی برای پنهان شدن در طول روز باعث کاهش استرس این ماهی می شود . گهگاه برای گرفتن اکسیزن به سطح آب می آید و معمولا در برابر بیماری ها مصون است .

این ماهی معمولا تا حداکثر اندازه ی ۲۰ – ۲۵ سانتی متر خرید و فروش می شود و اندازه های بزرگتر معمولا خریدار چندانی ندارد . پس یا باید این ماهی را تا آخر عمر در تانک خود نگه دارید و با وفتی که به اندازه ی گفته شده رسیدند به نوعی آنها را رد کنید. 

خصوصیت و نگه داری از کت فیش معمولی (معروف به لجنخوار )

Hypostomus plecostomusنام علمی :

نام های رایح و بازاری : کت فیش ، کت فیش معمولی ، لجنخوار ، لجنخوار معمولی ، کت و …

نگه داری :  نگه داری این ماهی نیاز به تجربه و مهارت خاص ندارد . البته رشد نسبتا سریع این ماهی و با توجه به اینکه جز ماهی های بزرگ آکواریومی است ممکن است برای تانک ها کوچک ایجاد اشکال کند .  

حداکثر انداز لجنخوار معمولی : در حدود ۴۵ تا ۵۰ سانتی متر

طول عمر : ۱۰ – ۱۵ سال

رفتار و خلق و خوی کت فیش معمولی :  این ماهی صلح جوست ، البته ممکن است قلمرو طلب باشد و نسبت به دیگر کت فیش ها و ماهیان کفزی واکنش نشان دهد .  

تکثیر و تولید مثل : تکثیر این ماهی در تانک های خانگی بسیار مشکل است .

اندازه ی تانک : اندازه ی تانک اهمیت چندانی ندارد البته برای رسیدن به حداکثر انداره نیاز یه ۵۵ گالون آب داریم .

ماهیان سازگار : با همه توع ماهی قابل نگه داری است . البته برای نکه داری همزمان با ماهیان کفزی و دیگر کت فیش ها  و نیز همنوعش باید به سایز آکواریوم و فضاهای موجود در آن توجه کنید . برخی از ماهیان بزرگ جثه و خشن نیز ممکن است به این ماهی حمله کنند که معمولا بعد از مدتی دست از سر لجنخوار  برخواهند داشت .

تغذیه ی کت فیش : این ماهی جلبک خوار است ، البته خرده غذاهای ریخته شده به کف آکواریوم را  هم می خورد . برای شادابی بیشتز این ماهی می توانید از غذاهایی مخصوص کت فیش ها استفاده کنید . این ماهی با افزایش سن کم کارتر شده و  جلبک های کمتری را از روی شیشه ها می خورد فلذا نیاز مبرمی به غذاهای مخصوص پیدا می کند .

محدوده ی شنا :  کفزی است  و معمولا در جاهای تاریک و محل تقاطع شیشه ها دیده می شود . در شب فعالیت بیشتری پیدا می کند .

تشخیص جنسیت : تفاوت قابل ذکری بین نر و مادهی اسن کت فیش وجود ندارد .

آب مناسب برای کت فیش : لجنخوارها ماهی های بسیار سازگاری هستند و طیف گسترده ای از تعییرات آب ا تحمل می کنند حتی در آب های تا حدی شور نیز قادر به ادامه ی زندگی هستند .