ماهی زبرا ( ZEBRA ) 

به چند دلیل ماهیان زبرا ، انتخاب مناسبی برای نگهداری در آکواریوم هستند . اول اینکه ماهی های مقاومی هستند و دامنه وسیعی از تغییرات آب را تحمل می کنند ، دلیل دیگر زیبایی و جذابیت آنهاست که با طرح پوست راه راه خود توجه هرکسی را به خودشان جلب می کنند . از دیگر دلایل محبوبیت این

ماهی می توان به شنای دسته جمعی آنها اشاره کرد ، در صورتیکه در گروههای بزرگ نگهداری شوند ، می توانند زیبایی منحصر به فردی به آکواریوم شما بدهند .

 


مشخصات ماهی دانیو زبرا 

 

نام علمی: Danio rerio
نام مشترک : ماهی زبرا ، زبرا فیش ، ماهی گوره خری
نام انگلیسی : Zebra fish
سطح مراقبت : نگهداری از این ماهی آسان بوده و مناسب برای مبتدیان می باشد
اندازه ماهی: تا ۱.۴اینچ (۴-۶سانتی متر)
اسیدیته آب  : ۶-۸
سختی آب  : ۲-۲۰
دمای مورد نیاز:  ۱۸تا ۲۵درجه سانتیگراد
طول عمر: ۳ تا ۴ سال و در صورت نگهداری اصولی حتی تا ۵ سال هم گزارش شده است
منبع / زیستگاه: جنوب آسیا (هند، پاکستان، بوتان، نپال، میانمار،بنگلادش)
رفتار / خلق و خو: به طور کلی صلح جو هستند این ماهی کوچک و دوست داشتنی از جنب و جوش زیادی بر خوردار بوده  و معمولا در دسته های ۳  تا ۵ تایی نگهداری می گردد. زبرا فیش به علت تحمل تغیرات شدید آب آکواریوم انتخاب مناسبی برای مبتدیانی که هنوز آشنایی کامل با نگهداری از آکواریوم را ندارند محسوب می گردد .این ماهی زیبا را حتی می توان بدون استفاده از بخاری های رایج آکواریوم نگهداری نمود  . دانیو زبرا که علاقه زیادی به خوردن حشرات دارد بار ها در کشور های آمریکای جنوبی برای کنترل لارو های پشه به کار گرفته شده است . در حال حاضر و با کمک علم ژنتیک انواع فلورسنت دار این ماهی در رنگ های قرمز ، زرد ، نارنجی ، سبز ، بنفش و آبی آن به تولید انبوه رسیده و با نام GloFish در دسترس عموم قرار دارد.
 جنسیت: زبرا فیش های ماده معمولا درای شکمی برجسته تر و پهن تر بوده و کم رنگ تر و درشت از نر ها به نظر می رسند
 
تولید مثل: تولید مثل زبرا تا حدودی آسان می باشد برای این کار شما باید یک آکواریوم مجزا در نظر بگیرید و بسترآن را از تیله های شیشه ای بپوشانید البته این کار را می توانید با میله های شیشه ای حصیر شکل نیز انجام دهید . پس از اینکه آکواریوم تولید مثل آماده شد باید ماهی ماده را وارد نموده و پس از یک روز اقدام به اضافه نمودن ماهی نر کنید توصیه شده در این زمان و برای کمک به شروع معاشقه جفت ها و ترغیب به تخم گذاری چند فنجان آب سرد به آکواریوم اضافه گردد. با شروع زمان تخم گذاری که عموما در هنگام سحر صورت می گیرد ماهی ماده حدود ۲۰۰ تخم خواهد گذاشت و نر ها همزمان آنها رابارور خواهد نمود . فراموش نکنید که والدین به شدت به خوردن تخم ها علاقه خواهند داشت اما وجود بستر تیله ای یا حصیری و متعاقب آن قرار گرفتن تخم ها در میان آنها شانس خورده شدن این تخم ها را به صفر خواهد رساند. پس از تخم ریزی باید والدین را از مخزن خارج نموده تا پس از ۲ روز شاهد تولد نوزادان باشید این نوزادها پس از ۳ تا ۴ روز به شنای طبیعی و آزاد دست خواهد زد و بهتر است در این فاصله زمانی با آرتمیا و فیتوپلانکتون ها تغذیه گردند.
حجم آکواریوم: برای دسته ای ۵ تایی آن  حداقل ۴۰ لیتر آب
سازگاری : دانیو زبرا با اکثر ماهیان هم جنس خود سازگاری داشته اما بهتر است با ماهیانی که توانایی بلعیدن آنها را دارند نگهداری نگردد
رژیم غذایی : این ماهی همه چیز خوار بوده و در جیره غذایی آن می توان از گرانول ها ، پولکی ، میگو ، لاو پشه ،انواع کرم های منجمد و تازه استفاده نمود.
 منطقه شنا: تمام منطقه آکواریوم.
حفاظت محیط زیست: حداقل نگرانی
بیماری ها: 
 
Ichthyobodo Infection
Bacterial Infections

 

تخمگذارِي این ماهی بسِيار جالب است و ماهِي علاقه خاصِي به خوردن تخمهاِي خود دارد و معمولا قبل از اِينکه تخمها به کف آکوآريوم برسند آنها را مي خورند .براِي اِين منظور بايد اقدامات لازم براِي جلوگِيرِي از خورده شدن تخمها به عمل آِيد .معمولا بايد عمق آب آکوآريوم کم شود تا ماهِي فرصت خوردن تخمها را قبل از رسِيدن به کف آکوآريوم نداشته باشد. در کف آکوآريوم بايد مقدارِي سنگرِيزه و ِيا گوِيچه شِيشه اِي به عمق ۵/۲ تا ۳ سانتِيمتر رِيخته شود تا تخمها که فاقد قدرت چسبندگِي هستند در داخل آنها جاِيگزِين شوند. به کار بردن سنگرِيزه و گوِيچه شِيشه اِي بزرگ خطرناک است زِيرا در زمانیکه ماهِي مي ترسد ممکن است به داخل اِين سنگرِيزه ها رفته و نتواند خارج شود .بنابراِين قطر آنها بايد از ۶ تا ۸ میلیمتر تجاوز ننماِيد .ِيکِي از بهترِين راههاِي جلوگِيرِي از تلفات تخمها و خورده شدن آنها به وسِيله ماهي ها ، قرار دادن ِيک لاِيه حصِير شِيشه اِي در کف آکوآريوم است .حصِير شِيشه اِي از لوله هاِي شِيشه اِي به قطر ۵ تا ۸ مي لِيمتر بافته مي شود فاصله بِين هر دو شِيشه نباِيد از ۲ تا ۴ میلیمتر بِيشتر باشد .دو لوله شِيشه اِي را در کف آکوآريوم بايد طورِي قرار داد که زِير سر و ته بافته شِيشه اِي قرار گِيرند .معمولا کف بايد لخت باشد ولِي اگر ماسه ِيا سنگرِيزه هاِي کوچک در کف آن وجود دارد بايد ابتدا آن را به خوبِي مسطح کرده و سپس بافته شِيشه اِي را روِي آن قرار داد .اگر قطر دو لوله شِيشه اِي زِير آن ۱۰ ميلِيمتر باشد ، فاصله بافته از کف آکوآريوم بهمين ميزان خواهد بود .آب بالاِي اِين بافته نباِيد از ۱۰ سانتِيمتر بِيشتر باشد.

هنگام نزدِيک شدن تخم رِيزِي بايد هر ماده بارور را جدا گانه در ِيک اکواریوم قرار داده و مدت ِيک هفته با غذاِي زنده بخوبِي تغذِيه نمود .پس از آماده شدن آکوآريوم مخصوص تخم رِيزِي و قرار دادن آن در محل نورگِيرِي ، ابتدا ِيک ماده خوب در آکوآريوم قرار مي گِيرد .روز بعد ۲ تا ۳ نر فعال به آکوآريوم اضافه مي شود .اگر تخم رِيزِي در مدت ۳ ِيا ۴ روز انجام نشود بايد مجددا ماهِي ماده به آکوآريوم مخصوص تغذِيه برگشت داده شود و پس از ِيک هفته مجددا با همان ترتِيب دفعه قبل به آکوآريوم مخصوص تخم رِيزِي منتقل گردد .

وقتِي که ماهي هاي نر شروع به تعقِيب ماهِي ماده مي کنند ، موقع تخم رِيزِي فرا رسِيده است. طبِيعتا پس از تخم رِيزِي قطر شکم ماهِي ماده کوچک خواهد شد .چون تخمها پس از تخم رِيزِي از بِين لوله هاِي شِيشه اِي به کف آکوآريوم مي رِيزند.دِيگر احتِياجِي به مراقبت از تخمها و جلوگِيرِي از خورده شدن آنها بوسِيله والدِين نِيست .اگر کف آکوآريوم شِيشه اِي باشد از زِير مي توان تخمها را مشاهده نمود .تعداد تخمها در هر تخم رِيزِي حدود ۲۰۰ عدد مي باشد .

پس از تخم رِيزِي بايد والدِين را از آکوآريوم خارج کرد و مي توان با دقت هرچه بِيشتر حصِير شِيشه اِي را نِيز از آکوآريوم بِيرون آورد .در حرارت مناسب تخم رِيزِي که ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتِيگراد است لاروها معمولا پس از دو روز از پوسته تخم خارج مي شوند .با توجه به تعداد زِياد آنها بايد دو سه روز اول به آنها آب محتوِي انفوزوئر داد ( کشت انفوزوئرها در قسمت قسمت غذادهی به ماهیان بحث شده است ) .در دو روز اول زندگِي حرکات آنها نسبتا ناجور است ولِي بزودِي رفتار و حرکات آنها عادِي و اشتهاِي آنها خوب مي شود.

تغذِيه خوب و کافِي در اِين ماهي ها اثر بسِيار مطلوب دارد .پس از اِينکه بچه ماهي ها به حدِي رسِيدند که بتوانند با غذاِي مصنوعِي تغذِيه شوند بايد از نظر قد و سلامت بدن، آنها را رقم بندِي نمود .اِين ماهي ها در يک سالگِي بالغ مي شوند و ماهي ها دو ساله پِير به حساب مي آيند .
سن آنها معمولا از دو سال تجاوز نمي کند .اين ماهِي همه چِيز خواراست که تغِيِيرات درجه حرارت ۱۸ تا ۲۹ درجه سانتِيگراد را به خوبِي تحمل مي نماِيد .